Whisky – roczna stopa zwrotu może wynosić 19-24 procent

Z obserwacji rynku lokacyjnego w ostatnim czasie wynika, że inwestorzy coraz częściej poszukują innych poza popularnymi lokat kapitału. Okazuje się, że rośnie popularność inwestowania w szlachetne trunki, inwestowanie w szkocką whisky może być równie opłacalne jak lokata kapitałowa. Specjaliści inwestycji alternatywnych uważają, że roczna stopa zwrotu może wynosić 19-24 procent.

whisky

Inwestowanie w szlachetne trunki to kolekcjonerski sposób na lokowanie kapitału. Aby stać się kolekcjonerem ekskluzywnej whisky trzeba zakupić butelki z wieloletnią whisky koniecznie u sprawdzonych cieszących się renomą producentów.

Na rynku prym wiodą: Macallan, Port Ellen, najcenniejsze egzemplarze muszą zawierać jedno słodową szkocką whisky staje się ona na pewnym etapie składnikiem popularnych o i lubianych odmian mieszanych. Zdaniem znawców w kolejnych latach największym uznaniem wśród kolekcjonerów będzie się cieszyła ponad 12 letnia whisky. Przy zakupie butelek z trunkiem warto zapoznać się ze stanem beczki z której była nalewana, ważne aby była równie stara jak trunek.

Z pewnych źródeł wiadomo, że z 15 milionów beczek leżakujących w destylarniach tylko 15 procent ma ponad 12 lat. Ciekawe jest to, że whisky przelana z drewnianej beczki do butelek nie starzeje się. W trakcie procesu starzenia whisky nabiera właściwego sobie aromatu i specyficznego zapachu ale jest możliwe kiedy trunek leżakuje w drewnianej beczce. Inwestycja w butelkowaną whisky może być bardzo opłacalna. Z danych wynika, że w latach 2008- 2014 cena najbardziej popularnych destylatów wzrosła o 440 procent.

Innym sposobem na kolekcjonowanie tego szlachetnego trunku są beczki. Ważnym argumentem przy zakupie trunku jest nie tylko wiek whisky ale i na wiek i pochodzenie beczki. Whisky przechowywana w beczkach ma możliwość dalszego starzenia się. Taką inwestycje można zacząć od zakupu jednej beczki, a następnie zwiększać posiadaną ilość. Cena jaką trzeba zapłacić za beczkę świeżo zalewaną to 2,4 tysiące funtów do kilkunastu tysięcy funtów za beczkę mającą ponad dekadę.

Dobrym rozwiązaniem dla inwestorów w whisky jest samodzielny zakup beczki, najlepiej takiej, która do procesu starzenia będzie używana pierwszy raz. Wtedy jest możliwość na dobór odpowiedniego drewna, będzie to koszt 800 funtów. Pod względem importu szkockiej whisky Polska zajmuje 20 miejsce. Przed dwoma laty sprzedaż osiągnęła 19 milionów litrów za kwotę 1,8 miliarda złoty. Szacuje się, że w kolejnych latach będzie to 8 procentowy wzrost. Okazuje się, że inwestorzy nabierają zaufania do tego rodzaju lokat kapitału.

Jedna myśl na temat “Whisky – roczna stopa zwrotu może wynosić 19-24 procent

  1. Inwestycja w whisky to podobnie jak wino klasyczny „pic na wodę”. Oczywiście były okresy tak zwanych baniek na rynku np. w Japonii. Ale ogólnie to bardziej wirtualny pomysł na inwestycję niż realny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *