Inwestycje w wiatraki

bezpieczna inwestycjaEnergy Invest Group do końca 2015 roku uruchomi pierwsze trzy wiatraki. Mają one działać w oparciu o zielone certyfikaty. W przeciągu kilku kolejnych lat do użytku będą oddawane kolejne turbiny wiatrowe. Za wybranie odpowiedniej lokalizacji pod budowę wiatraków odpowiedzialny jest deweloper. Aby inwestorzy mogli osiągać maksymalne zyski ze sprzedaży wyprodukowanego prądu, muszą to być tereny z dużymi zasobami energetycznym wiatru pozwoli to na wytworzenie jak największej ilości energii.

Energy Invest Group jest twórcą programu Synergia EIG skierowany jest on do potencjalnych inwestorów, którzy chcieliby przystąpić do inwestowania w zieloną energię. EIG jako koordynator programu Synergia jest też zarządcą holdingu składającego się z grupy spółek celowych, przy czym każda z nich jest odrębną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Do obowiązków Energy Invest Group należy zarządzanie poszczególnymi wiatrakami, czuwanie nad ich prawidłowym funkcjonowaniem i sprawnym rozliczeniem zysków pomiędzy właścicieli. Obowiązkiem Energy Invest Group jest zagwarantowanie finansowania każdej ze spółek oraz dążenie do osiągania jak największych zysków inwestorom.

inwestycje w wiatrakiWielu inwestorów przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do programu Synergia warunkuje to dokładnym zapoznaniem się z wszystkim informacjami jakie mogą go dotyczyć. Dlatego też specjaliści EIG prowadzą spotkania na temat OZE w Polsce, a przede wszystkim dotyczą one inwestowania w energię wiatrową. W trakcie spotkań można dowiedzieć się jakie perspektywy rozwoju ma przed sobą rynek inwestycyjny energii wiatrowej, oraz wszystkiego co trzeba wiedzieć o możliwości w uczestniczeniu w inwestycjach EIG.

Między innymi omawiany jest szczegółowo proces pozyskiwania korzyści finansowych płynących ze sprzedaży energii wiatrowej. Uczestnicy seminariów mają możliwość zapoznania się z planem prac związanych z konkretnym projektami, których koordynatorem jest Energy Invest Group. Specjaliści przedstawiają uczestnikom rentowność firmy oraz sposób w jaki wyliczana jest dywidenda.

minimum formalnościJest to okazja do zapoznania się z Umową Inwestycyjną programu SYNERGIA. Cały program Synergia EIG umożliwia inwestorom dołączenie do grupy wspólników obejmujących udziały w spółce celowej, która jest właścicielem turbiny wiatrowej przy zainwestowaniu od 30 tysięcy złotych. Od momentu uruchomienia wiatraków spółka będzie osiągać zyski ze sprzedaży energii i zielonych certyfikatów.

Po uruchomieniu wiatraków wspólnicy zaczynają otrzymywać coroczną dywidendę. Najmniejszą liczbą udziałów do objęcia przez inwestora to 25 udziałów. Na dzień dzisiejszy cena jednego udziału mieści się od 1150 do 1250 złotych. Zakupienie pakietu podstawowego z 25 udziałami kosztuje 28 750 złotych. Zainwestowanie tej sumy pozwala na osiąganie zysków z tytułu dywidendy w wysokości 17% rocznie.

Spółki celowe Energy Invest Group posiadają w sumie 4001 udziałów, a 3000 z nich są przeznaczone do podziału pomiędzy 60 inwestorów. Majątek spółki jest współwłasnością inwestorów, a co za tym idzie mają oni swoje prawa. Posiadają oni możliwość wglądu w dokumentację dotyczącą spółki, współdecydują w ważnych dla niej kwestiach oraz wybierają dwóch przedstawicieli Rady Nadzorczej. Zadaniem Rady Nadzorczej jest sprawowanie pieczy nad funkcjonowaniem całej firmy.

Polska w notowaniach światowych jest na jedenastym miejscu jako jeden z najatrakcyjniejszych krajów pod budowę turbin wiatrowych. Niemcy są światowym liderem pod względem korzystania z turbin wiatrowych, a leżą przecież w tej samej strefie klimatycznej i wietrznej co Polska. Pewne jest, że na terenie naszego kraju nie zabraknie miejsc do budowy turbin wiatrowych. Zaawansowanie prac technologicznych turbin wiatrowych oraz z przeprowadzonych wieloletnich badań przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że powierzchnia Polski w 80% ma wystarczające zasoby energetyczne wiatru, aby mogły tam powstawać kolejne turbiny wiatrowe. Takie badania znajdują także swoje uzasadnienie pod względem ekonomicznym.

Przeprowadzane dotąd badania nie stwierdzają aby wiatraki mogły mieć zły wpływ na otaczające je środowisko. Trzeba zaznaczyć, że zgodę na budowę wiatraka musi wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Wydanie pozytywnej decyzji poparte jest zawsze wielomiesięcznymi badaniami środowiskowymi. W badaniach tego rodzaju uwzględnia się między innymi wpływ na faunę i florę, trasy przelotowe chronionych ptaków i analizę hałasu. Instalacja turbin wiatrowych poparta decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Nie jest prawdą, że w Polsce brakuje działek pod budowę wiatraków. Trzeba wziąć pod uwagę, że każda spółka celowa buduje jeden wiatrak z łatwością można stwierdzić, że pozyskanie lokalizacji pod jeden wiatrak będzie łatwiejsze niż pod całą farmę wiatrową.

Zauważalny jest stały wzrost zapotrzebowania na energię wzrasta też wiedza społeczeństwa dotycząca zielonej energii i zwiększa się przekonanie, że jest to dobra droga do wzbogacenia zasobów energetycznych kraju i dodatkowe źródło energii dla lokalnych społeczności. Wszystko to sprawia, że jest to branża o dynamicznej formie rozwoju budząca coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów.

Każda ze spółek celowych należących do Energy Invest Group jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Tego rodzaju działalność cechuje brak gwarancji uzyskania wyniku finansowego zaplanowanego co do złotówki na kolejne lata nie można mieć gwarancji na osiąganie zysków na takim poziomie. Jednakże mikro i makro ekonomia branży uważa, że są to zyski możliwe do zrealizowania.

Wypłata corocznej dywidendy może być na poziomie większym jak i mniejszym niż 11-14%. rocznie. Jest to uzależnione od ceny prądu jaka będzie uzyskana na aukcji, kosztów ubezpieczenia, serwisu i oczywiście ilości energii wyprodukowanej w roku obrotowym przez turbinę wiatrową.

Banki przyznają kredyty na kupno turbiny ma on być spłacony na przestrzeni piętnastu lat. Jest to jeden z najbardziej obciążających kosztów biznesu. Po spłacie kredytu powstaje nadwyżka finansowa, może ona być wykorzystana na zwiększenie corocznej dywidendy albo zostać skumulowane na kapitał rezerwowy w zamiarach kupna nowej turbiny.

8 myśli na temat “Inwestycje w wiatraki

  1. Moim zdaniem inwestowanie w wiatrak jest dobrym pomysłem na długoterminowy okres. Jeśli chodzi o spółkę Energy Invest Group to wydają się godni zaufania. Mimo to sporo wątpliwości budzi we mnie jakakolwiek budowa w Polsce, ale widzę że i z tym sobie dają radę. Dobrym prognostykiem co do całego programu wydaje się fakt, że banki udzieliły im pomocy w realizacji budowy, co jest równoznaczne z pozytywną oceną całego przedsięwzięcia jakim jest czerpanie zysków z elektrowni wiatrowej. Ostatnią kwestią i istotną jest zysk, który szacowany jest na 14% w moim mniemaniu jest to trochę zawyżony procent jestem skłonny uwierzyć w dywidendę około 11-10%…

    • Nie byłbym na tyle optymistyczny, choć sam pomysł wydaje się dobry. Jednak wszystko zależy od szczegółów. Fakt, że jeśli bank w to wchodzi to raczej poważne założenia biznesowe… ale z tego co widzę projektów budowy wiatraków w EIG jest kilka warto każdy przeanalizować indywidualnie i wybrać ten lepszy.

    • banki udzielają pomocy wszystkim z sektora OZE, bank ochrony środowiska zdaje się udziela korzystnych kredytów ekologicznych, są one z dotacją z NFOŚiGW

  2. Sama inwestycja w wiatraki przez indywidualnych inwestorów na zasadzie tworzenia spółki nie jest w świecie czymś nowym. Jeśli dobrze się wyważy biznes z uwzględnieniem poniesienia kosztów na wytworzenie energii oraz założy się wyważone ceny w przyszłości za prąd to raczej pewny zysk. Choć raczej skłaniałbym się na około 10% dywidendy, gdyż to raczej średnia w EU z inwestycji w wiatrak.

    • Nawet 10% zysku to dużo, zwłaszcza, że ryzyko przy takiej inwestycji wbrew pozorom nie jest aż tak duże. Wybrałbym to zamiast np. giełdy albo lokata bankowych.

  3. Z ciekawości sprawdziłem na stronie ile jeszcze udziałów można kupić i wcale tak dużo ich nie zostało… Ale chyba najważniejsze, że wszystkie wiatraki mają już pozowolenie na budowę, więc nikt nie właduje się na minę w postaci wiatraku, który nie ma pozowolenia na budowę.

  4. ze wszystkich inwestycji alternatywnych chyba własnie inwestowanie w odnawialne źródła energii jest najbardziej perspektywiczne

  5. Inwestycja w elektrownie wiatrową jest ciekawą alternatywą. Małe ryzyko strat w porównaniu do innych inwestycji. Ale też nie ma co być hura optymistą co do zysków. Myślę, że średnio na poziomie 10 procent są realne i można śmiało na nie liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *