Działalność gospodarcza – jak założyć?

O jednoosobowej działalności gospodarczej

Pomimo wielu obaw jakie towarzyszą zawsze osobom, które postanowiły po raz pierwszy podjąć decyzję o własnej działalności gospodarczej coraz więcej ludzi decyduje się na taki krok. Wszelkie obawy związane z tą decyzją dotyczą zazwyczaj lęku o to czy biznes będzie opłacalny czy osiągany dochód pozwoli na regulowanie kosztów związanych z prowadzeniem firmy oraz przyzwoitym zarobkiem, który zostanie u właściciela w kieszeni.

Kiedy warto założyć działalność gospodarczą?

Definicją działalności gospodarczej jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy, która przynosi stały dochód i stanowi zorganizowane i stałe zajęcie w takim przypadku trzeba ją zarejestrować. Wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej można składać osobiście w Urzędzie Miasta lub gminy, elektronicznie używając bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, listem poleconym, który jest poświadczony notarialnie. Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej należy wypełniać wniosek CEIDG 1.

REGON i NIP

Kolejnym krokiem po zarejestrowaniu działalności jest zdobycie przez przedsiębiorcę Numeru Regon i Numeru Identyfikacji Podatkowej. W przypadku kiedy w trakcie zakładania działalności gospodarczej przedsiębiorca miał już Numer Identyfikacji Podatkowej to pozostaje on bez zmian, jeśli nie zostanie on nadany po zarejestrowaniu firmy. Numer ten jest wymagany do celów podatkowych, a w kontaktach z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych konieczny jest Regon. Zarówno NIP jak i REGON muszą znaleźć się na firmowych pieczątkach.

Wybór rodzaju opodatkowania

Podczas wypełniania wniosku CEIDG- 1 należy zdecydować jaką formę opodatkowania chcemy przyjąć. Można wybrać jeden z kilu wariantów:

opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa. Decyzja powinna być dokładnie przemyślana od formy opodatkowania zależy wielkość osiąganych korzyści.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest opodatkowaniem dochodów według skali podatkowej. Chodzi o dochód będący różnicą pomiędzy osiągniętymi przychodami, a kosztami uzyskania tego przychodu. Jest to sposób bardzo korzystny ponieważ w przypadku braku zysków lub kiedy nie przekroczą one 3091 złotych podatek będzie zerowy. Poza tym można wykorzystać różnego rodzaju ulgi podatkowe. Przyjęcie zasad ogólnych wiąże się jednak z koniecznością prowadzenia księgi rachunkowej lub księgi przychodów i rozchodów.

Podatek Liniowy

Podatek Liniowy jest także oparty na różnicy pomiędzy przychodami, a poniesionymi kosztami. Różnica polega na tym, że wartość podatku wynosi 19 procent i jest stała. Oznacza to, że niezależnie od wielkości dochodu stawka podatku będzie taka sama. Podobnie jak w przypadku zasad ogólnych kiedy nie ma żadnego przychodu nie płaci się podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
W tym wariancie opodatkowaniu podlega przychód którego nie można już pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Decydując się na ryczałt podatnik ma do wyboru pięć zasadniczych stawek: 3%, 5,5%, 8,5%, oraz 17 i 20 %. Ta forma rozliczania wymagane jest prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów bez wykazywania poniesionych kosztów. Podatnik musi też przechowywać dowody zakupów, prowadzenia ewidencji przychodów, wykazu środków trwałych.

Karta Podatkowa
Przy korzystaniu z Karty Podatkowej jako formy rozliczenia z Urzędem Skarbowym trzeba wiedzieć, że Karta Podatkowa nie ma nic wspólnego z wysokością dochodu jaki uzyskuje przedsiębiorca. W tym przypadku wysokość stawek jest ustalana indywidualnie z naczelnikiem Urzędu Skarbowego i może zależeć od: ilości mieszkańców w miejscowości gdzie zarejestrowana jest firma, wieku podatnika, rodzaju wykonywanych usług. Kartę podatkową wybierają przede wszystkim osoby prowadzące usługi rozrywkowe, edukacyjne, usługowe czy w zakresie gastronomii. Dokładne informacje o tym, które z działalności mogą korzystać z karty podatkowej można znaleźć w artykule 23 ust. 1. – Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym. Założenie karty podatkowej wymaga pewnych dodatkowych formalności.

Końcowym etapem założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest założenie konta bankowego dla firmy. Oddzielne konto firmowe pozwoli na dokładne kontrolowanie wpływów z prowadzonej działalności. Podczas zakładania konta dla firmy banki wymagają pieczątki. Należy też nie pamiętać o nadaniu nazwy firmie najlepiej aby była krótka, wtedy będzie łatwa do zapamiętania. Pomimo wielu ułatwień i możliwości skorzystania z internetu założenie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga sporej cierpliwości i przebrnięcia przez wszechobecną biurokrację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *