Dobra wiadomość dla polskich spółek – cena węgla idzie w górę

węgielCena węgla energetycznego w Europie osiągnęła cenę z notowań na początku 2015 roku – 60 dolarów za tonę. Węgiel koksowniczy wykorzystywany do produkcji stali w pierwszym i trzecim kwartale 2015 roku był po 92 dolary. Początek 2016 roku przyniósł obniżkę węgla koksowniczego do 81 dolarów tak niskich cen nie odnotowano na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dla porównania warto dodać, że w 2012 cena węgla koksowniczego osiągnęła 225 dolarów za tonę.

Eksperci tego rynku są zdania, że cena węgla europejskiego będzie utrzymywała się na o wiele niższym poziomie niż ceny węgla pochodzącego z innych rejonów na świecie. Tak jest na przykład w przypadku węgla z Austrii lub RPA jest to spowodowane niższymi kosztami wydobycia oraz większym popytem na ten surowiec ze strony krajów azjatyckich. Na spadek cen węgla w Europie duży wpływ mają wprowadzone przez Unię Europejską restrykcje polityki klimatycznej.

Obecnie jednak widoczny jest wzrost ceny węgla co jest zauważalne na giełdzie widać to na przykładzie notowań akcji jakie osiągnęła Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Lubelski Węgiel. W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpływ miały pozytywne informacje o realizowaniu planu restrukturyzacji poprzez zbycie Spółki Energetycznej Jastrzębie, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na rzecz PGNiG Termika, oraz sprzedaż koksowni Viktoria dla TF Silesia i ARP. Największe znaczenie miała tu jednak decyzja o zamknięciu części zakładu Jas-Mos i przekazaniu do likwidacji Spółce Restrukturyzacji Kopalń upadającej kopalni Krupiński.

Pod koniec stycznia akcje Bogdanki miały notowania na poziomie 30,39 złoty obecna cena to 56,5 złoty. Z ostatnich informacji płynących z kopalni wynika, że wyniki na półrocze będą mniejsze od tych oczekiwanych na rynku. W I półroczu 2016 roku może to być zysk netto 75milionów złoty.

Z początkiem czerwca za walor Jastrzębskiej Spółki Węglowej płacono około 13 złoty, a obecnie cena akcji wzrosła do 30 ponad złoty osiągając najwyższy poziom na przestrzeni ostatniego roku. Taka sytuacja sprawia, że analitycy łaskawiej patrzą na Jastrzębską Spółkę Węglową i radzą inwestorom kupować akcje.

Z dużym prawdopodobieństwem zwyżkowe ceny węgla nie utrzymają się długo, a to za sprawą powracającej do łask ropy oraz taniego gazu. Cena ropy odnotowała spadek o kilkanaście procent co przy drożejącym węglu energetycznym zwiększy na nią popyt. Zdaniem analityków w przypadku węgla koksowego w kolejnych latach przewiduje się niewielką długofalową tendencję wzrostową. To dobra informacja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej w oparciu o nią prognozy finansowe dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej według DM BZ WBK są dobre – przychody mogą wynieść 6 miliardów złoty przy stracie netto 197 milionów.

Dobre prognozy zwyżkowe są również dla węgla koksowego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest ważnym producentem koksu i ważnym eksporterem na światowym rynku.

Zdaniem wielu ekspertów rynek węgla koksowniczego i koksu w dużej mierze zależy od rozwoju sytuacji gospodarczej w Chinach oraz od rynku stali. Obecne wyższe ceny węgla nie zwalniają polskich spółek z obcinania kosztów. Dobra wiadomość jest taka, że węgiel z importu nie będzie aż taką konkurencją dla polskiego surowca. W ostatnich latach roczny import węgla sięgał 10 milionów ton. Wzrost cen węgla w okresie zbliżających się pertraktacji górników z rządem dla spółek węglowych nie są sprzyjającym argumentem o układach zbiorowych pracy. Rozmowy mają dotyczyć powiązania przywilejów górniczych z wynikiem osiąganym przez kopalnie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *