Inwestycje w złoto jako eksperyment

złoto eksperyment inwestycjaWładze Kirgistanu chcąc zachęcić obywateli tego kraju aby zamiast inwestowania w bydło zaczęli swoje oszczędności lokować w złocie. Ma to być być pomysł eksperymentalny jak poinformował szef kirgiskiego banku narodowego jego marzeniem jest aby każdy obywatel Kirgistanu był w posiadaniu co najmniej sześciu gram złota. W ostatnich dwóch latach bank sprzedał mieszkańcom Kirgistanu 140 kilogramów złota. Zdaniem szefa tamtejszego banku złoto to dobra inwestycja pomimo upływu czasu i zmienności cen na rynkach światowych nie traci na swojej wartości co jest korzystne w przypadku oszczędzania.

Kirgistan jest krajem, który liczy sześć milionów obywateli leży pomiędzy Chinami, a Kazachstanem. Złoto jest dobrem eksportowym Kirgistanu. Szef banku centralnego tego kraju ignoruje trend jaki panuje w polityce światowych banków centralnych, które posiadają największe ilości sztabek złota. Pomimo tego, że banki innych krajów zrezygnowały z lokowania sztabek złota bank kirgiski skupuje je.

Duża szansa dla planu

Jeśli plan kirgiskiego szefa banku powiedzie się w rękach wszystkich obywateli tego kraju znalazłoby się sześćset ton złota, byłaby to trzydziestokrotna ilość rocznego wydobycia złota w Kirgistanie. Szef kirgiskiego banku uważa że są duże szanse na powodzenie tego planu, jednak nie informuje w jakim czasie miałoby to nastąpić.

Złoto w sejfie zamiast w ziemi

Według opinii szefa banku centralnego Abdygulowa obywatele Kirgizi najczęściej jeśli posiadają złoto to przechowują go w ziemi lub w domu. Dlatego też bank centralny Kirgistanu dla posiadaczy złota przygotowuje sejfy w bankach komercyjnych i banku centralnym z których mieliby skorzystać. Według zapewnień ze strony Abdygulowa kirgiski bank centralny jest w stanie zapewnić płynność finansową złota dla osób, które zechcą w nie inwestować. Banki mają zajmować się skupowaniem i sprzedażą złota. Zdaniem stojącego na czele banku centralnego Bloomberga, Abdygulow jest entuzjastycznie nastawiony do skupowania złota, ale nie lekceważy wartości dolara amerykańskiego. Swoje rozwiązania opiera na tak zwanej regule trzech oznaczającej podział oszczędności pomiędzy walutę kirgiską, walutę obcą i złoto. Według przewidywań Abdygulowa może ulec niewielkim odchyleniom ale w dłuższej perspektywie powinna pozostać na obecnym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *