Rekord na aukcyjnym rynku sztuki aż 15 miliardów dolarów

Rekord na aukcyjnym rynku sztuki aż 15 miliardów dolarów, jest to wynik o 26 procent lepszy niż w ubiegłym roku, a o 300 procent wyższy od tego sprzed lat dziesięciu.

Obserwujemy obecnie ogromne zainteresowanie aukcyjnym rynkiem sztuki, który rozrasta się z roku na rok. Dla przykładu w 2011 roku obroty kształtowały się na poziomie 11,8 mld dolarów, a już po dwóch latach osiągnęły poziom 12mld dolarów. Najświeższe informacje jakie podaje portal Arptice największej bazy danych o rynku aukcyjnym, w 2014 roku sprzedano 505 tysięcy dzieł sztuki o wartości 15,2 miliardów dolarów.

Poprzedni rok okazał się niezwykły nie tylko z uwagi na wysokość obrotów, ale też ze względu na sprzedaną rekordową ilość dzieł sztuki.

Kwota jaką osiągnięto ze sprzedaży przekroczyła 1mln dolarów, dotyczyło to 1,7 tysięcy prac. Wiadomo, że 10 lat temu było to cztery razy mniej. Zwróćmy uwagę, że aż 116 dzieł sztuki przekroczyło wartość 10 milionów dolarów, a 10 lat temu podczas licytacji 18 dzieł sztuki osiągnięto podobny wynik. Rośnie liczba kupujących ze środkowego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Rosji.

Większa część rynku rynku dzieł sztuki należy do prywatnych kolekcjonerów. Przedstawiciele klasy średniej ze Stanów Zjednoczonych, i Europy Zachodniej stanowią większość na rynku aukcyjnym. Kraje te cechuje tradycja kolekcjonowania dzieł sztuki.

Aż 43 procent obrotów na rynku aukcyjnym miała sztuka nowoczesna, sztuka współczesna to 13 procent, 33 procent należało do sztuki powojennej. Biorąc pod uwagę technikę wykonania to aż 70 procent rynku należała do malarstwa. Najdroższym dziełem sztuki zlicytowanym w domu aukcyjnym, Sotheby’s. Była to rzeźba Chariot z 1950 roku, twórcą dzieła był Albert Giacometti. Rekord sprzedaży pobiły dzieła Andy Warhola, jego dzieła sprzedane w ciągu roku osiągnęły ze sprzedaży łączną kwotę 560 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *