Rynek aukcyjny sztuki osiągnął rekordowy obrót przekraczający 15 miliardów dolarów

Rynek aukcyjny sztuki osiągnął rekordowy obrót przekraczający 15 miliardów dolarów. To obrót o 26 procent wyższy niż rok temu. Jeszcze cztery lata temu za sukces uważano obroty wartości 11,8 miliarda dolarów, takie dane mogą świadczyć, że rynek sztuki się rozrasta. Portal Artprice, który jest największą bazą danych dotyczącą rynku sztuki poinformował, że na rynku wtórnym w 2014 roku sprzedano 505 tysięcy dzieł sztuki na kwotę 15, 2 miliarda dolarów.

Poprzedni rok wyróżniał się od pozostałych nie tylko wysokimi obrotami, ale również ilością sprzedanych dzieł, za kwotę przewyższającą 1milion dolarów. Sprzedano 1,7 tysięcy dzieł, 116 prac przekraczało 10 milionów dolarów, dla przykładu 10 lat temu, takich prac było 18.

Dzięki dużej aktywności kolekcjonerów z Europy, Azji i Ameryki Segment ultra- high end ma się bardzo dobrze. W dużym stopniu przyczyniają się do tego kupujący ze Środkowego Wschodu, Ameryki Łacińskiej oraz Rosji, skąd zainteresowanie aukcyjnym rynkiem sztuki nasila się. Trzeba zaznaczyć, że większa część transakcji na rynku sztuki należy do drobnych kolekcjonerów. Są to.. głównie przedstawiciele klasy średniej, z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, istnieje tam głęboko zakorzeniona tradycja kolekcjonerska.

Aż 43 procent obrotów na rynku aukcyjnym zajęła sztuka nowoczesna, sztuka powojenna osiągnęła 33 procent rynku, a sztuka współczesna 13 procent. Od strony techniki wykonania na rynku królowało malarstwo, osiągając 70 procent, najcenniejszym dziełem okazała się rzeźba: „ Chariot” z 1950 roku. Została zlicytowana za oszałamiającą cenę 90 milionów dolarów, licytacja odbyła się 4 listopada w domu aukcyjnym Sotheby’s. Rzeźba jest dziełem Alberta Giacomettiego. Natomiast prace Andy Warhola, osiągnęły najwyższą łączną kwotę, która opiewała na 560 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *