Fundusze wierzytelności

Możliwość inwestowania w akcje i obligacje od wielu już lat stała się dostępna dla dużej części inwestorów detalicznych bez względu na stan ich zamożności. Znacznie ograniczony jest natomiast dostęp do inwestycji w pakiety niespłacanych wierzytelności. Na taką inwestycję mogą sobie pozwolić tylko większe podmioty posiadające odpowiednią wiedzę zarówno techniczną jak i merytoryczną. Część takich inwestorów do niedawna mogła tylko skorzystać z akcji spółek wierzytelności, które są dostępne na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz z obligacji firm windykacyjnych takich jak : Kredyt Inkaso, Best, GetBack lub Kruk. Od kilku lat z inwestycji w wierzytelności mające formę Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych mogą skorzystać inwestorzy detaliczni.

Kilka lat temu rynek funduszy wierzytelności nie wzbudzał większego zainteresowania, a doradcy wypowiadali się o nim bardzo ostrożnie. Spadające stopy procentowe spowodowały większe zainteresowanie wśród klientów funduszami wierzytelności jako dodatku do powiększania zysków. Zachęcające dla potencjalnych inwestorów okazały się wyniki przewyższające stopę zwrotu z funduszy obligacyjnych i stabilność wyceny mimo licznych wahań na rynku kapitałowym. W obecnym czasie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych proponuje swoim klientom taką ofertę co pozwala sądzić, że rynek wierzytelności w naszym kraju rozwija się w szybkim tempie i jest konkurencyjny. Wzrasta liczba podmiotów biorących udział w przetargach pakietów wierzytelności obowiązujący podatek bankowy i przepisy z zakresu rachunkowości dodatkowo skłaniają coraz większą liczbę podmiotów do sprzedaży swoich wierzytelności.

Olbrzymia konkurencja panująca pomiędzy Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnymi sprawia, że muszą się bardziej natrudzić aby zyskać klientów. Taka sytuacja spowodowała, że powstały Fundusze Inwestycyjne Zamknięte z określoną terminową stopą zwrotu. Fundusze kierują się zazwyczaj z góry ustaloną minimalną stopą zwrotu wyższą od oprocentowanie depozytów bankowych czy funduszy obligacyjnych. Wypłacane odsetki bądź stopniowe umarzanie kapitału wraz z naliczanym dla niego odsetkami i określenie maksymalnego czasu trwania inwestycji. Różnice pomiędzy funduszami są w szczegółach gwarancyjnych tej określonej stopy zwrotu na co zwracają uwagę inwestorzy. Niektóre fundusze oferują więcej zabezpieczeń na przykład: kaucje, poręczenia majątkowe, weksle. Mają one pokryć zobowiązania wobec inwestorów w przypadku nie osiągnięcia spodziewanej stopy zwrotu. Są także przypadki kiedy fundusz jako zobowiązanie zapewnia klientów o wzmożonych staraniach aby zakładaną stopę zwrotu uzyskać, a w przypadku nie spełnienia obietnicy zobowiązuje się do pokrycia zobowiązań ze swojego majątku.

Dużym ryzykiem mogą tu być problemy wynikające z załamania gospodarczego czy słabych odzysków wtedy odzyskanie deklarowanej stopy zwrotu może okazać się zagrożone w takim przypadku otrzymanie zwrotu zależy od sytuacji finansowej funduszu. Fundusze Inwestycyjne Zamknięte oferujące gwarantowaną stopę zwrotu mają swój plus jest nim określony z góry maksymalny czas inwestycji zazwyczaj jest to od 2 do 4 lat. Jest to znaczące dla inwestorów, którzy w przeszłości borykali się z niekorzystnymi dla siebie przypadkami związanymi z wychodzeniem z produktów inwestycyjnych co trwało nawet kilka lat. Powodem tego były wysokie opłaty za rezygnację oraz ograniczenia w możliwości zdobycia jednostek i obniżenie płynności.

Zapis mówiący o gwarantowanej stopie zwrotu chroni klientów przed różnego rodzaju manipulacją w tym przypadku nie zależnie od wyceny fundusz na koniec inwestycji musi wypłacić klientowi zainwestowany kapitał oraz zadeklarowane wcześniej odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *