Polska i Czechy najmniej zyskają na wprowadzeniu euro

euroW najbliższym czasie nie przyjęcie waluty euro przez kraje Europy Środkowo- Wschodniej nie jest możliwe do realizacji. Agencja ratingowa Fitch Ratings po przeprowadzeniu analiz poinformowała, że ewentualne przyjęcie przez te kraje waluty euro zwłaszcza w przypadku Polski i Czech przyniosłoby najmniej korzyści. Zdaniem agencji najbardziej zyskałyby kraje o słabej zewnętrznej pozycji finansowej, oraz te kraje, które mają wysokie zadłużenie w euro.

>Krajami mogącymi najlepiej wyjść na wprowadzeniu euro byłyby Chorwacja i Bułgaria, ponieważ waluty tych krajów są i tak ściśle związane z euro. Gospodarki obu krajów mają bardzo wysoki poziom zadłużenia w walucie euro w sektorze prywatnym i publicznym. W przypadku Chorwacji jest to 46 procent – w sektorze prywatnym i 57 procent w publicznym. Zarówno w Chorwacji i Bułgarii panuje wysoka stopa bezrobocia w przypadku Chorwacji notowany jest też wysoki poziom relacji długu do PKB, który osiągnął 86 procent w ubiegłym roku.

Na wprowadzeniu euro o wiele mniej skorzystałyby Rumunia i Węgry, a najmniej korzystne skutki wprowadzenia waluty euro byłyby dla Polski i Czech. W przypadku Węgier mogłoby to mieć korzystny wpływ na obniżenie kosztów finansowania długu, który w przypadku części rządowej w 23 procentach stanowi euro. Kraje takie jak Polska i Czechy byłyby zmuszone do porzucenia wiarygodnej i niezależnej własnej polityki monetarnej. W Polsce euro wpłynęłoby na wzmocnienie finansowej pozycji międzynarodowej co jest czynnikiem dla negatywnego ratingu. Zdaniem agencji największy opór co do przyjęcia euro zauważalny jest przede wszystkim w Polsce i na Węgrzech nie ma też żadnych planów co do mogącej się odbyć w najbliższym czasie debaty na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *