Pompy ciepła – kiedy i jaką wybrać?

pompa ciepla legionowoW naszym kraju coraz częściej decydujemy się na instalację pompy ciepła. Najczęściej dochodzi do tego w nowych budownictwach, kiedy to dopiero budujemy nowy dom i możemy zaplanować wszystko od początku. Drugi przypadek to generalny remont, kiedy to wymieniamy stare piece i kotły zastępując je nowoczesnymi pompami ciepła. Te są znacznie tańsze w eksploatacji, a także korzystnie wpływają na środowisko, nie generując do atmosfery ogromnych ilości spalin. Poniżej postaramy się Wam powiedzieć, w jakich przypadkach lepiej jest wybrać pompę gruntową, a w jakich lepszym rozwiązaniem będzie pompa powietrzna. A może w ogóle lepiej nie instalować tego typu urządzeń?

Kiedy pompa gruntowa, a kiedy pompa powietrzna?

Budując nowy dom w wielu przypadkach mamy liczne pytania, jaką pompę ciepła lepiej zainstalować. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i a już na pewno nie jest jednoznaczna. Prawda jest taka, że zarówno te powietrzne, jak i gruntowe sprawdzają się bardzo dobrze, a to która będzie lepsza w naszym przypadku zależy w dużej mierze od klimatu, w jakim będzie pracować. Co ciekawe nawet na terenie Polski mamy kilka takich stref i w zależności od tego w jakiej znajduje się nasza posiadłość warto rozważyć inny wybór pompy.

Jeśli posiadamy duża firmę, szkołę czy inny obiekt – np. sportowy to bez wątpienia wybór powinien paść na pompę gruntową. Podobnie rzecz sie ma z miejscami w chłodniejszych strefach klimatycznych, czyli na terenach górskich i podgórskich. Jeśli jednak chcemy wykonać instalację w domu jednorodzinnym to częściej wybierane będą pompy powietrzne. Również jeśli obiekt czy pomieszczenia mają być często chłodzone to także pompy powietrzne spiszą się znacznie lepiej.

Plusem pomp gruntowych jest jednak fakt, że są one najprostsze w montażu. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych źródeł ciepła czy kombinacji. Minusem jest konieczność posiadania sporego obszaru oraz wykonania odwiertów, jednakże taka pompa poradzi sobie nawet w zimę przy mrozach rzędu -25 stopni Celsjusza.

Czy są sytuacje, kiedy nie warto instalować pompy ciepła?

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego źródła ciepła, również i w przypadku pompy ciepła spotykamy się z sytuacjami, gdzie lepiej z niej zrezygnować. Sztampowym przykładem jest stary dom, który nie jest odpowiednio termozmodernizowany i docieplony. Jeśli zatem nie zamierzamy wykonać gruntownego remontu, w którego skład wejdzie również ocieplenie budynku oraz wymienienie starych okien to nie powinniśmy pakować się w pompę ciepła – koszt jej eksploatacji niestety wówczas będzie większy, a i tak nie da nam ona tyle ile mogłaby dać w komfortowych warunkach termoizolacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *