Jak dobrze wyznaczyć ciągi komunikacyjne?

Wyznaczanie ciągów komunikacyjnych, szczególnie w takich miejscach jak, chociażby hale magazynowe i produkcyjne jest wręcz niezbędne. To dzięki nim pracownicy mogą bezpiecznie poruszać się po terenie całego zakładu oraz bez problemów manewrować pojazdami. Co ciekawe, to jak należy wyznaczać ciągi jest regulowane przez polskie prawo, więc nie możemy ich wykonywać jak nam się tylko podoba. Podstawą jest prawidłowy projekt, ponieważ źle zaprojektowane ciągi komunikacyjne mogą wręcz zdezorganizować pracę. Z kolei dobrze zaprojektowane ciągi pomogą pracownikom w szybszym poruszaniu się, co z kolei znacznie zwiększy wydajność zakładu produkcyjnego lub magazynowego. Ciągi są więc bardzo ważnym elementem nie tylko w wielkich halach, ale także w miejscach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona i należy je jak najlepiej wykorzystać.
ciagi komunikacyjne

Najważniejszy jest projekt

Zanim wykonamy ciąg komunikacyjny, to w pierwszej kolejności musimy go zaprojektować. Weźmy wówczas pod uwagę przede wszystkim specyfikę obiektu oraz to, jakie prace będą na nim wykonywane. Jeśli jest taka możliwość, to maksymalnie oddzielnym ruch pieszy od tego kołowego. Należy także pomyśleć o pojazdach, które nie tylko będą jeździły do przodu, ale także będą cofały, zawracały i ładowały palety z towarami. Manewry więc nie mogą stanowić zagrożenia zarówno dla towarów, pojazdów, jak i dla samych pracowników, który znajdują się w pobliżu. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami wykonać projektu ciągu komunikacyjnego, to na rynku istnieje obecnie wiele wyspecjalizowanych firm, które zawodowo zajmują się właśnie projektami ciągów komunikacyjnych hal produkcyjnych i magazynowych.

O czym należy pamiętać wyznaczając ciągi komunikacyjne?

Część kwestii wymieniliśmy już w poprzednim akapicie, ale tak naprawdę jest to tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wyznaczając ciągi komunikacyjne musimy zadbać głównie o odpowiednią nawierzchnię drogi oraz jej szerokość. W tym celu warto zapoznać się z przepisami, które dokładnie regulują jak powinny wyglądać drogi wewnątrzzakładowe. Do najważniejszych aspektów zaliczamy:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, które mówi o ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Czynniki, takie jak bezpieczeństwo uczestników ruchu. Trasa nie powinna przebiegać przez miejsca, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.
  • Należy wziąć pod uwagę omawianą już nawierzchnię dróg, która musi być dostosowana do liczby uczestników ruchu oraz wielkości pojazdów.
  • Istotna jest także szerokość i długość tejże drogi – tak jak i nawierzchnia powinna być dostosować do liczby użytkowników i wielkości pojazdów. Ponadto musi być dobrze utwardzona, równa i dostosowana do ciężkości pojazdów.
  • Na koniec nie możemy nie wspomnieć o właściwym kącie nachylenia drogi, który nie może być większy niż 8 stopni oraz o braku jakichkolwiek stopni, schodów czy progów, a jeśli są, to koniecznie muszą być odpowiednio oznakowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *